2014. 10. 14., Kedd

szerző: Barta Lilla

Részesedést szerzett vállalkozása? Íme egy társasági adóalap csökkentési lehetőség...

..., mely a nem megfelelő kezelés esetén óriási adókockázatot rejthet!
Bejelentett részesedésből történő éven belüli rész értékesítés nem megfelelő adminisztrációjának buktatói.

 

Társasági adóalap csökkentő tételként az adózó döntésének megfelelően csökkentő tételként állíthatja be a bejelentett részesedés értékesítésekor keletkezett árfolyam nyereségét - bizonyos feltételek teljesülése esetén (10%-ot meghaladó, 75 napon bejelentett és legalább egy éven át, folyamatosan az eszközök között mutatják ki).

 

Mi a teendő abban az esteben, ha a vállalkozás bejelentett részesedésével kapcsolatosan elegett tett határidőn belül a bejelentési kötelezettségének, de nem tartotta eszközei között legalább egy éven át részesedését, mivel egy részét szerzését követően éven belül értékesítette, de a részesedés mértéke a jogszabályban meghatározott minimális 10%-ot az értékesítést követően is meghaladja?

 

Sikerült ismét olyan témával találkoznunk, mely nem fordul elő a mindennapi gyakorlatban, sőt az adóhatóság ügyfélszolgálati tájékoztatásai sem azonosak, egyértelműek (Art., TAO).

 

Mi is ez a bejelentett részesedés? Röviden a lényege annyi, ha 10%-ot meghaladóan szerez egy vállalkozás egy másik vállalkozásban részesedést, és azt bejelenti a NAV felé 75 napon belül (vigyázat jogvesztő hatályú!), akkor a szerzéstől számított egy évet követően az értékesítésen realizált árfolyam nyereségét döntése szerint adóalap csökkentő tételként beállíthatja.

 

Ha belegondolunk abba, hogy egy nem bejelentett részesedés pl. 80 mio Ft bekerülési értékű 100 mio Ft-ért értékesített részesedés 20 mio Ft-os árfolyamnyeresége 10 %-os társasági adóval számítva 2 mio Ft társasági adófizetéssel járna, akkor rögtön felcsillan a reménysugár, hogy ezen részesedés bejelentett részesedésként történő kezelése 2 mio Ft társasági adómegtakarítást eredményezhetne. Igaz előre nem tudhatjuk, hogy a részesedést egy év múlva milyen áron tudjuk értékesíteni, azonban optimista várakozás esetén nem árt, ha legalább tudomásunk van egy ilyen lehetőségről. Természetesen mérlegelni kell a veszteséges értékesítés lehetőségét is, mivel ez az eset adóalap növelő tételt jelent.

 

Nézzük a speciális, fent említett esetet. Ha egy vállalkozás feltételezzük 2014.06.01-vel megszerzett egy 20%-os részesedést, és azt a cégbírósági bejegyzés dátumával a 14T201T nyomtatvány 9. blokkjában 2014.07.30-val bejelentette, akkor a NAV nyilvántartásában rögzítette a részesedés szerzését. Az élet úgy hozta, hogy a vállalkozás 5%-ot értékesített 2014.09.30-val ebből a 20%-os részesedéséből. Rögtön láthatjuk, hogy a „legalább egy évig folyamatosan eszközei között mutatja ki a vállalkozás a részesedését” feltétel nem teljesül, azaz az 5%-os értékesítésen realizált árfolyam nyereség/veszteség nem kezelhető adóalap csökkentő/növelő tételként.

 

Annak érdekében azonban, hogy a megmaradt 15%-os részesedést bejelentett részesedésként tudjuk kezeleni a teendő ilyen esetben az eredetileg bejelentett 20%-os részesedés törlésének kérelmezése, és a 15%-os megmaradt részesedés újonnan történő bejelentése. Figyelem, ilyenkor az egy éves tartási kötelezettség az érintett vállalkozás módosított társasági szerződésében rögzített változások (15%-osra csökkent részesedés) cégbíróságon történő bejegyzésének napjától fog indulni.

 

Tehát összefoglalva a buktatók itt a következők: nem küldünk be változásbejelentőt (törlés, új bejelentés) és az eredeti 20%-os részesedés szerzés időpontjától számítjuk az egy éves tartási időtartamot!

 

Technikai jellegű megjegyzés: a bejelentések, törlések tizedes jegyeket nem engednek rögzíteni, ilyenkor javasoljuk kérelem beküldését a NAV felé a pontos részesedés mérték megjelölésével.

 

 

Jogszabályi hivatkozások, definíciók


Bejelentett részesedés:

1996. évi LXXXI. törvény a társasági adóról és az osztalékadóról 4.§ (5) bejelentett részesedés: a belföldi jogszabályok alapján létrejött jogi személyben, és külföldi személyben (kivéve az ellenőrzött külföldi társaságot) szerzett legalább 10 százalék mértékű, valamint minden további megszerzett részesedés (részesedés értékének a növekedése), feltéve, hogy az adózó a részesedés megszerzését (ide nem értve a részesedés értékének a növekedését) a szerzést követő 75 napon belül bejelenti az adóhatóságnak; a határidő elmulasztása esetén igazolási kérelem előterjesztésének nincs helye; a 10 százalékot meghaladóan szerzett részesedés bejelentésének feltétele, hogy az adózó a legalább 10 százalékos mértékű részesedését bejelentette az adóhatósághoz; e rendelkezés alkalmazásában szerzés időpontjának a cégbírósági bejegyzés napja, cégbírósági bejegyzés hiányában az alapul szolgáló jogügylet hatályosulásának napja minősül; az üzletvezetés helyére tekintettel belföldi illetőségű adózó e rendelkezést azzal az eltéréssel alkalmazza, hogy az első jognyilatkozat megtételének napját követő 75 napon belül jogosult bejelentést tenni azokról a részesedésekről, amelyeket a belföldi illetőség megszerzése előtt szerzett;

 

Adóalap megállapításakor csökkentő tétel a 7. § dz)  a bejelentett részesedés értékesítésének adóévi árfolyamnyeresége, továbbá a bejelentett részesedés nem pénzbeli vagyoni hozzájárulásként történő kivezetése következtében az elszámolt bevételnek az elszámolt ráfordítást meghaladó része (csökkentve mindkét esetben az üzleti vagy cégérték kivezetése következtében elszámolt ráfordítással), feltéve, hogy a részesedést az adózó (ideértve jogelődjét is) az értékesítését megelőzően legalább egy éven át folyamatosan eszközei között tartotta nyilván, továbbá a bejelentett részesedésre az adóévben visszaírt értékvesztés,

 

Adóalap megállapításakor növelő tétel a 8.§ (1) m) b.) a bejelentett részesedéshez kapcsolódó, az adóévben ráfordításként elszámolt értékvesztés, árfolyamveszteség, a részesedés bármely jogcímen történő kivezetése (ide nem értve az átalakulás miatti elszámolást) következtében elszámolt ráfordításnak (ideértve az üzleti vagy cégérték kivezetése következtében elszámolt ráfordítást is) az elszámolt bevételt meghaladó része


Témába vágó cikkek


 

Hozzászólások

Szóljon hozzá Ön is!

Az Ön neve *

E-mail cím *(Email címe nem fog megjelenni a weboldalon)

Hozzászólás *

Legújabb cikkek

2017-03-08

Mobilitás célú lakhatási támogatás

Az SZJA törvény 2017.01.01-től hatályos rendelkezései a mobilitás célú lakhatási támogatásokról, szigorú feltételek és adminisztrációs kötelezettségek teljesítése esetén a munkáltatók által adómentesen adható juttatási forma lehetőségét kínálják. A juttatást megelőzően körültekintően kell eljárni.

2016-07-17

Cafetréria 2017

A legtöbb munkavállalót érintő juttatások a helyi bérlet és az Erzsébet utalvány is kikerül a kedvezményes adózás mellett adható tételek közül, az utóbbi korlátozás nélkül adható viszont az eddigi 34,51 százalékos adózás helyett 2017 évben már 49,98 százalék közterhet kell a munkáltatóknak fizetniük, ha megtartják ezeket a cafeteria elemeket. Balajthy Brigitta rávilágít a legfontosabb változásokra.

2016-02-07

Telefon használat adóterhei 2016

A vállalkozások működéséhez nélkülözhetetlen, hogy rendelkezzenek telefonos elérhetőségekkel, legyen ez akár „vonalas” vagy mobil telefon elérhetőség. Aki azt gondolja, hogy a telefon számla nettó összege jelenti a vállalkozás teljes telefon költségét és a felszámított áfa teljes mértékben levonható, annak szomorú hírünk van ez attól függ, de jellemzően NEM. A felmerülő adóterhekkel kapcsolatosan foglaljuk össze a legfontosabb tudnivalókat.

Témák

adófizetési határidő 2014. március 15. (1)
adómentes juttatás 2017 (1)
árbbevétel termelőképessége (1)
elektronikus megbízólevél (1)
elszámolás (1)
garantált bérminimum 2014 (1)
garantált bérminimum 2015 (1)
garantált bérminimum 2016 (1)
ha… (1)
jövedelemkivét nélküli minimális terhek (2)
kézbesítési vélelem (1)
KKV adókedvezmény (1)
köztartozásmentes adózói adatbázis (1)
munkáltatói támogatás adómenetesen (1)
személyesen közreműködő (2)
szerződés (1)
teljesítésigazolás (1)
ügyvédi iroda tagi jövedelem adóterhei 2016 (1)
vállalkozási szerződés (1)
10 mio Ft-ot meghaladó köztartozás (1)
2014. évi társasági adóalap önellenőrzésének lehetősége 2015-ben (1)
2014. október 1-től be kell jelenteni az adóhatósághoz a számlázási programot. (1)
2015. december 12. munkanap (1)
A vállalkozó jövedelemtervezése (1)
Adóhatósági ellenőrzés elektronikus megbízó levéllel (1)
Alvállalkozó bevonása (1)
Behajtási költségátalány - amikor nem merül fel (1)
Bt minimális tőkekövetelménye 2014.03.15-től (1)
Cafetréria 2017 (1)
Egységes IPA bevallások 2017-től (1)
Egyszerűsített foglalkoztatás - alkalmi munkavállaló (1)
Egyszerűsített foglalkoztatás - alkalmi munkavállaló 2016 (1)
Egyszerűsített foglalkoztatás – filmipari statiszta (1)
EKHO tv szerinti bevételi értékhatár 2015 (1)
Emlékeztető 2014.03.31-én esedékes határidőkről! (1)
Hogyan változott a számviteli törvény 2014-ben? (1)
Időszakos elszámolású ügyletek módosító javaslat (1)
Időszakos elszámolású ügyletek tervezett változásának elhalasztása 2015. január 1-től (1)
Iparűzési adóelőleg 2014. I. félév (1)
Kedvezően adózó cafetéria juttatás adózása 2016-ban (1)
Kft. tőkeemelési kötelezettsége (1)
KOMA (1)
Kötelezett késedelme (1)
Management fee (1)
Milyen információkat érdemes lekérni egy leendő üzleti partnerről és azokat hol lehet elérni? (1)
Minimálbér (3)
Mit tartalmazzon az önellenőrzéssel kapcsolatos nyilvántartás? (1)
Mobilitás célú lakhatási támogatás (1)
Munkaszüneti napok a 2015. évben (1)
Nyereményjáték keretében adott ajándék adó vonzatai (1)

Oldal tetejére